Svet sa zmenil, pretože sci-fi autor Asimov v roku 1942 napísal svoje tri pravidlá pre roboty, vrátane toho, že by nikdy nemali ublížiť ľuďom a dnešné všadeprítomné počítače a algoritmy vyžadujú aktuálne opatrenia.
 
Podľa Pasqualeho, autora "The Black Box Society: Tajné algoritmy za peniazmi a informáciami", by sa mali v našom každodennom živote aplikovať na robotov a AI štyri nové právne inšpirované pravidlá.

umělá inteligence
 
"Prvým z nich je, že roboti by mali skôr dopĺňať ako nahrádzať profesionálov," povedal Pasquale pre AFP na konferencii robotických robotníkov na Pápežskej akadémii vied Vatikánu.
 
„Namiesto toho , aby ste mali lekára pre robota , mali by ste dúfať, že máte lekára, ktorý skutočne chápe, ako AI funguje a dostáva naozaj dobrú radu od umelej inteligencie, ale v konečnom dôsledku je to rozhodnutie lekára rozhodnúť, čo robiť a čo nerobiť.“
 
"Druhým je, že musíme zastaviť robotické preteky zbraní. Teraz je veľa ľudí, ktorí investujú do vojnových robotov, vojenských robotov , policajných robotov."
 
Žiadne humanoidy
 
Pasquale, profesor práva na University of Maryland, hovorí, že je dôležité, aby akákoľvek investícia do vojenskej robotiky alebo AI poskytla nejakú výhodu, ktorá „nebude okamžite zrušená vašimi nepriateľmi“.
 
"Je to proste depresívne, sú to peniaze dole, staviate robota, ktorý dokáže povedať, či môj robot dokáže povedať, či váš robot dokáže povedať, či sa môj robot chystá zaútočiť. Len to nikdy neskončí."
 
Tretím a najkontroverznejším pravidlom nie je robiť humanoidné roboty alebo AI, hovorí Pasquale, citujúc príklad asistenta Google s názvom Duplex, ktorý by zavolal ľudí na potvrdenie rezervácie hotelov bez toho, aby im povedal, že hovoria s počítačom.

robot
 
Roboti môžu vyzerať humanoidne "len vtedy, ak je to pre túto úlohu úplne nevyhnutné," povedal Pasquale, napríklad "roboty alebo sexuálne roboty."
 
Štvrtý a konečný zákon je, že každý robot alebo AI by mal byť "pripisovaný alebo vlastnený osobou alebo korporáciou z osôb, pretože … vieme ako potrestať ľudí, ale nevieme, ako potrestať stroje."