Pod pojmom obálky sa mnohým z nás vybaví klasická papierová obálka na listy, ktoré slúžili na korešpondenciu medzi ľuďmi. Objemnejšie druhy tovarov sme posielali v kartónových škatuliach, ktoré bolo treba uzatvoriť lepiacou páskou alebo sme to robili špagátom, aby sa obsah nevysypal alebo nepoškodil. Dnes na to máme šikovné plastové obálky.

posielanie pošty

Najväčšou výzvou dnešných dní je vyrábať čo najekologickejšie výrobky, z materiálov, ktoré sú rozložiteľné v prírode a nezaťažujú ju na dlhé desaťročia ťažko zlikvidovateľným odpadom. V každom odvetví priemyslu sa v tomto posúvame ďalej a každý rok pribúdajú nové produkty, ktoré sa môžu chváliť značkou „eko“. Inak to nie je ani v oblasti baliaceho segmentu, teda fólií a obálok, ktoré slúžia na uskladňovanie a tiež na posielanie zásielok.

Plastové obálky sú nám nápomocné v kuchyniach, predajniach, používajú ju predajcovia, ktorí denne posielajú veľké množstvo zásielok a ktoré musia prejsť aj pol zemegule, kým sa dostanú k adresátovi. Preto je potrebné tovar zabaliť do kvalitnej a odolnej obálky, aby vydržala aj nástrahy vo forme nečistôt a prachu, vlhkosti a vody, prieniku vzduchu či slnečných lúčov a podobne. Tu sa osvedčil plast ako najlepšia voľba materiálu, ktorá toto všetko zabezpečí, no majú jeden veľký nedostatok, v prírode sa ťažko rozkladajú. No aj s tým si vynálezcovia poradili a vyrobili kompostovateľné ekologické obálky.

top-view-mock-up-wrapped-gifts_23-2148480962

Biodegradabilná plastová obálka https://www.2packsk.sk/clanky/biodegradabilne-plastove-obalky sa vyrába z kompostovateľnej fólie. Táto fólia je zložená z látok, ktoré umožňujú jej postupný rozklad vplyvom vlhkosti alebo vzduchu a jediné, čo po nej zostane je CO2, voda a biomasa. Základom pri výrobe fólií je granulát vyrábaný výhradne z plne obnoviteľných zdrojov ako sú kukurica, sója či zemiaky. Takýmto postupom vyrobená fólia sa dokáže pri spomínaných podmienkach rozložiť približne za jeden rok.

Výrobca z tejto fólie dokáže vyrábať obálky na zákazku s o trocha vyššou cenou ako pri bežných plastových obálkach a zatiaľ ich budú dodávať svojim zákazníkom iba na objednávku. Ide o poštové obálky bez ucha, s uchom a s dvojitým lepením.