Mnoho ľudí pestuje uhorky klasicky, ale nesprávne. Ako to vyzerá v praxi? Veľmi jednoducho. Keďže ide o ťahavé rastliny, tak sa ťahajú po okolí, no a niekto ich necháva ležať na zemi. Ak takto uhorky pestujete aj vy, nemôžete sa diviť, že vám už po niekoľkých týždňoch začnú plesnieť. Tieto rastliny sú totiž extrémne náchylné na vlhkosť, ktorá sa dostane na ich listy a stonky. Ak ležia v tráve, nemôžete zabezpečiť, aby sa tak nestalo. Riešením je opora, alebo sieť, po ktorej sa budú môcť krásne ťahať.

okurky
 
Zdravšia a bohatšia úroda
 
Ak uhorky vyviažete, zabránite vzniku plesne, ktorá je najčastejším problémom pri tejto plodine, teda aspoň v našich klimatických podmienkach. Na tento účel môžete použiť pevnú konštrukciu ktorú si vyrobíte sami, alebo si za pár eur kúpiť špeciálnu sieť, určenú presne na tento účel.
 
Vyrobená a hlavne pevná konštrukcia, je o čosi lepšie riešenie. nie je podstatné či pestujete šalátové uhorky, alebo takzvané nakladačky. V oboch prípadoch hovoríme o rastlinách, ktoré sú veľké a majú svoju váhu. Sieť sa preto môže jednoducho prepadnúť a vaša úroda skončí na zemi.
 
Z čoho si vyrobiť oporu:

  • Môžete použiť drevo, z ktorého vytvoríte rám. Následne tenšími palicami vyplníte jeho vnútro.
  • Na tento účel vám dobre poslúži aj pevnejšie záhradné pletivo, s väčšími okami. To upevnite o dve tyče.
  • Ak sa vám na pozemku váľajú nepoužité takzvané kari rohože, ktoré sa používajú ako výstuž pri betónovaní, stačí ich zakopať do zeme a opora je hotová.

 
Výhodou takéhoto pestovania nie sú len zdravé plody, ale taktiež bohatšia úroda. Ak sa totiž uhorky môžu ťahať do výšky, dostáva sa im omnoho viac kyslíku a tiež slnečných lúčov.

zelené okurky
 
Keď si nedáte povedať
 
Ak ste zarytým zástancom toho, že sa budú vaše uhorky plaziť po zemi, urobte pre nich aspoň niečo. Namiesto toho, aby sa plazili po tráve, alebo po pôde, pod nich podložte kartón, staré kúsky dlažby, drevené dosky, alebo ploské kamene. Jednoducho čokoľvek, čo zabráni priamemu kontaktu s nadmerne mokrým povrchom. Takto sa vám navyše budú omnoho jednoduchšie zbierať a aj pohyb po vašej záhradke bude menej komplikovaný.