Pokiaľ dokážete oceniť niečo netradičné s nádychom skutočného umenia odlišujúceho sa od zaužívaných, umelých stereotypov podľa jedného scenára, ktorý už veľmi dobre poznáme, skúste si pozrieť hororový bábkový film českého autora Jana Baleje. Film nesie názov Jedné noci v jednom městě a je zložený z viacerých poviedok. Aj napriek tomu, že je film zaradený k hororovému žánru, ide skôr o akýsi umelecký projekt vystihujúci všetko neobyčajné, ale zároveň tak blízke. Poviedky sú možno viac na zamyslenie sa prostredníctvom temne, ale pritom tak ľudsky pôsobiaceho prostredia. Celý zážitok skutočne prináša hororový nádych, no ten je skôr spôsobený okolitým prostredím ako aj vizuálnym prevedením bábik, aké v tomto filme účinkujú.

film

  • Aby som to vystihol odbornejšie, ide o takú zmes čiernej komédie s temnotou hororu a určitým napätím blízkym thrilleru.

Toto filmové dielo z roku 2007 obsahuje hneď niekoľko častí:

  • Ulity, smutno krásnu bájku Větvička a Ploutvička a poviedku s totožným názvom, ako nesie celý film a to Jedné noci v jednom městě a nezabudnime na časť s názvom Džin.

projektor
Film začína ako keby „panelákovou“ pizódou Ulity, ktorá mapuje smutno-komicko-desivé osudy alebo skôr záľuby osôb, ktoré obývajú spoločnú bytovku. Čo sa deje za zavretými dverami? Unavený chlapík staršieho veku prichádza domov z práce, nepôsobí príliš zdravo. Otvorí dvere svojho bytu a počas hodín voľna hľadá akúsi záľubu- tou záľubou je stavba miniatúrneho cirkusu, pri ktorého stavbe spoločne s týmto človekom zažívame, aký dokáže byť život prázdny a nudný. No susedia majú záľuby ešte divnejšie. „Poľovník“, ktorý poľuje u seba doma, postarší pán vlastniaci psie krematórium, no a divne pôsobiaci mladík tešiaci sa na svoju večeru- riadnu dávku kokaínu zo stola priamo do nosa.

Bájka Větvička a Ploutvička nás nechá zhliadnuť príbeh dvoch kamarátov, susedov- starého stromu a ryby. Zaujímavou postavou je hlavne strom a jeho smutný, no užitočný osud, s akým je ale zdá sa už vopred zmierený.
Poviedka Jedné noci v jednom městě je z prostredia nočných ulíc, v akom sledujeme neúspešného harmonikára, opustený bar, v ktorom zákazníci sú už dávno duchovia a epizódu Džin o obmedzených túžbach alkoholikov, na ktorých sa usmeje šťastie, ale minú ho na neresti s krátko trvajúcim efektom miesto toho, aby ho využili k tvorbe svojho úspešnejšieho osudu.