Tetovanie – áno, či nie? V poslednej dobe je to celkom rozšírená móda. Mať obraz na koži.
Ľudia si dávajú tetovať obraz na kožu z rôznych dôvodov. Niekto preto, že má škaredú jazvu, alebo znamienko, ktoré by chcel tetovaním zamaskovať.
Niekto zas zo sentimentálnych dôvodov – ako spomienku na pekný vzťah, milovanú osobu, alebo na niekoho, kto už medzi nami nieje a takto si ho chce stále primomínať.
Veľa mladých ľudí si dá urobiť tetovanie iba preto, že sa to nosí. Chce sa podobať na svojich rovesníkov.tetování.jpg
A napokon sú tu takí, ktorí svoje telo považujú za galériu umeleckých diel. Tetovania stále pridávajú, dopĺňajú, nakoniec na koži ostáva len málo nepotetovaného miesta.
Skúste si predstaviť, ako obraz na koži bude vyzerať o 20 rokov, keď vám pribudnú kilá, vrásky, koža sa natiahne… z krásnej slečny sa môže stať hrozivá obluda… alebo zo speváckej hviezdy žaba…
Treba si tento krok veru dôkladne zvážiť. Tetovanie je obraz, ktorý bude vidno veľa rokov a nedá sa len tak ľahko odstrániť.  Sú rôzne možnosti, ako sa to dá, ale nieje to rozhodne príjemná skúsenosť.  piercing.jpg
Tetovacie služby ponúka mnoho tetovacích salónov, ale i dobrodruhovia, ktorí túto službu vykonávajú niekde doma, alebo v sušiarni paneláku… Myslite na zdravotné riziká a keď už sa pre tento, dosť závažný krok rozhodnete, tak si zvoľte radšej certifikované pracovisko, kde máte zaručené, že sú dodržiavané hygienické zásady.
Pri tetovaní sú aj určité zdravotné riziká. Počas procesu prichádza k poškodeniu kože. Môže prísť k infekcii, alebo aj k iným komplikáciám. Napríklad tam, kde sa vpichuje pod kožu farba, sa môžu vytvoriť hrčky – granulómy, alebo keloidy – začne nadmerne rásť tkanivo kože. V neposlednom rade, ak sa použijú nedostatočne sterilné nástroje, môžete sa nakaziť rôznymi chorobami.
Preto si treba dôsledne zvážiť, či tento krok urobiť, či nie.