1.        Drevo
Váš rodinný dom nemusí byť výlučne drevostavba, aby mal krásny drevený obklad. Dnešné drevené obklady sa konštruujú tak, že za obkladom voľne prúdi vzduch, čo umožňuje odvetrať prípadnú vlhkosť. Tým sa zároveň aj predlžuje životnosť fasády. Novinkou je ponechanie dreveného obkladu bez povrchovej úpravy, kde fasádny obklad domu pôsobením času prirodzene zosivie.

vila

2.       Samočistiaca omietka
Technológia omietok sa posunula výrazne vpred. Vďaka poznatkom z výskumu nanočastíc existuje omietka, o ktorú sa nemusíte starať a vydrží dvakrát dlhšie ako ostatné. Póry v jej štruktúre sú tak maličké, že sa v nich ťažko usadia nečistoty. Takisto znemožňuje tvorbu plesní a usadzovanie machov. Človek si za ňu síce priplatí, ale ušetrí si starosti s dodatočnou opravou a údržbou.

3.       Keramika
Keramický obklad je ďalšia príjemná a bezúdržbová alternatíva. Je odolný voči poveternostným vplyvom a dokáže si zachovať stálu farbu. Keramické platne sa dokonca dajú vyrobiť na mieru, čo umožňuje aj atypické tvary fasád. Architekti ich radi používajú v kombinácii s optickou zmenou odtieňov farby, čo vznikne uhlom dopadu svetla a správnym prekrytím jednotlivých dosiek.

4.       Hliník
Pre milovníkov jednoduchej architektúry tu sú hliníkové fasádne obklady. Ušetríte s nimi výdavky za energie, keďže zabraňujú úniku tepla. Zároveň majú integrovaný odvetrávací systém, vďaka čomu s nimi fasáda dýcha. Taktiež sú bezúdržbové a odolné voči požiaru. Prichycujú sa špeciálnymi sponami, ktoré sú ukryté vnútri, čím nenarúšajú vzhľad fasády. Oživia nielen exteriér novostavby ale aj staršie budovy.

štít

5.       Vláknocement
Ak chcete moderný vzhľad a zároveň nezaťažovať životné prostredie ani seba, riešením pre vás môžu byť vláknocementové fasádne dosky. Obsahujú suroviny ako cement, mletý vápenec, pevnostné vlákna, vodu a vzduch. Na výber je mnoho farebných variant a povrchových úprav.