Zarábať veľké  peniaze hneď po príchode do nového zamestnania je snom každého študenta. V prvom rade idú prvé mesačné financie do oblečenia, kozmetiky či auta. No v prípade dlhodobých partnerov rozhodnutie padá väčšinou vždy na spoločne bývanie. Najväčšia chyba aku môžete urobiť, je ísť do prenajatého bytu, aj keď máte dostatočný príjem na vybavenie vlastnej hypotéky. Peniaze, ktoré dávate cudzím ľuďom za to, že vám prenajímajú byt, sú len vyhodené von z okna. Mesačne platíte aj 200 Eur a byt pritom nikdy vlastniť nebudete. Preto je najvhodnejším riešením zaobstarať si vlastné bývanie a mesačne splácate svoj domov, ktorý vám vždy ostane. Ako teda postupovať pri kúpe nového bytu?

apartmán
 
Veľkosť           Predtým než niečo kúpite dobre zvážte, koľko izbový priestor budete potrebovať. 1-izbové byty sú lacnejšie, ale do budúcnosti nemajú žiadnu perspektívu. 2-izbové sú strednou cestou pre mladé páry, ktoré ešte  neplánujú zakladať rodinu. Takéto menšie priestory sú tiež výhodné, pokiaľ ho chcete prenajímať. Ale najlepšie sa predávajú 3-izbové, ktoré vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi na celý život.

byty
 
Hypotéka        Dôležité je nebrať úver v prvej banke, v ktorej máte otvorený účet. Pobehajte si viacero bánk a vyberte si tú, ktorá vám ponúkne najvýhodnejší úrok. Myslite aj na poistenie nehnuteľnosti a splátky. Musíte mať však na mysli, že v banke musíte predložiť zmluvu a znalecký posudok. Všetky tieto dokumenty by ste mali dať vypracovať kompetentným orgánom čo vás bude stať pár stoviek Eur naviac.
 
Zmluva            Je lepšie, ak pred kúpou uzatvoríte s predávajúcim rezervačnú zmluvu. Budete si tak istý, že váš byt už nemôžu ponúknuť nikomu inému a máte tak čas na vybavovanie iných záležitosti. Záleží na dohode či zmluvu dá vypracovať predávajúci alebo si ju musíte dať urobiť na vlastné náklady certifikovanému právnikovi.