Ak radicestujete, ale nemáte dostatok voľna na príliš ďaleké cesty, preto treba hľadať miesta, ktoré sa v blízko Slovenska. Preto je určite dobrým nápadom zavítať k našim severným susedom do Poľska a pozrieť si najmä jeho južnú časť, ktorá je k Slovensku najbližšie a vystačí vám na jeho aj predĺžený pozretie víkend.
Jedným z najznámejších turistických miest v krajine je bezpochyby mesto Krakov, ktoré pri svojej  ceste určite musíte navštíviť. Krakov je hlavným mestom Molpoľského vojvodstva, je to pomerne veľké mesto, nakoľko má až 750 000 obyvateľov.námestie Krakowa.jpg
Dominantou tohto historického mesta je Wawelský hrad, ktorý sa nachádza na Wawelskom návrší. Wawelský hrad je jedným zo symbolov krajiny, zapísaný je tiež v UNESCU. V areáli hradu nájdete múzeum, nachádza sa tu viacero vzácnych obrazov. Od hradu sa historickými uličkami dostanete až na hlavné námestie, kde sa často konajú rôzne slávnosti, podujatia, či vianočné trhy. Na námestí sa nachádza krásny Mariánsky kostol. Pre tých, čo radi nakupujú je dobré navštíviť budovou na hlavnom námestí – Sukiennice, ktoré je v podstate luxusným trhoviskom, kde turisti nájdu rôzne suveníry.Wroclawská radnica.jpg
Iba 13 km od Krakowa sa nachádza ďalšie turistické miesto – bývalé soľné bane Wieliczka, kde vás čaká vyše trojhodinová prehliadka. Okruh je dlhý vše troch kilometrov a musíte zdolať až okolo 800 schodov, avšak určite to stojí za to. Táto baňa sa podobá na jaskyne, avšak bola vytvorená ľuďmi, nie iba prírodou.
Ak sa presuniete na juhozápad, nájdete tu známe mesto Wroclaw, štvrté najväčšie mesto v tejto krajine, ktoré sa navyše ponáša na talianske Benátky. Mesto má veľmi peknú architektúru, nachádza sa tu niekoľko divadiel. Za návštevu stojí hlavné námestie Rynek, kde sa usporadúvajú rôzne podujatia. Veľmi peknou stavbou je Wroclawská radnica, ktorá je renesančno- gotickou stavbou.