Diódy LED (Light Emitting Diode) sú využívané v priemysle a používajú sa napríklad aj do obrazoviek. Dnes ale vieme, že benefity týchto diód využívame vo forme, akou sú led svetla, ktorými osvetľujeme svoje interiéry a tiež exteriéry. Dôvodom je ich nízka spotreba energií a všeobecne dlhá životnosť žiarenia. Led svetlami v súčasnosti nahradzujeme všetky staré zdroje osvetlenia.

Žiarovka, iskry

Majú nízku spotrebu

Zatiaľ čo klasická žiarovka má 40 Wattov, u led žiaroviek sú to asi 4 až 5 Wattov. Preto led žiarovky nevyberáme podľa označenia Watt, ale hlavne podľa svetelného výkonu a teploty farby (resp. farby svetla).

Farba svetla

Farbu svetla v stručnosti môžeme rozdeliť na teplú bielu (3 000 K), neutrálnu (4 000 K) a studenú bielu (6 000 K). Ak teda napríklad hľadáte led svetlo vhodné do priestoru, kde je dôležitá dobrá viditeľnosť, odporúča sa studená biela. Okrem toho však potrebujeme osvetlenie naopak aj do priestorov určených na relax a odpočinok. Sem zasa bude vhodnejšie umiestniť led osvetlenie s teplou bielou farbou svetla.

Svetlá budúcnosti alebo prítomnosti?

Led svetlám sa v minulosti predpokladal veľký potenciál. Ich pravý čas ale nastal až po tom, ako sa z trhu vyradili staré zdroje osvetlenia a trh ich mohol nahradiť touto oveľa úspornejšouj a modernejšou alternatívou. Výsledkom je, že dnes sa s týmito úspornými svetlami stretávame na pracoviskách, v podnikoch a samozrejme v domácnostiach. V interiéroch aj exteriéroch.

Žiarovka, svetlo

„Ledky“ nevyžarujú teplo

V skutočnosti teplo vyžarujú, ale v minimálnej miere a väčšina spotrebovanej elektrickej energie sa odvádza do emitovania svetla. Ledky na 80 % emitujú svetlo a len ostatných 20 % odvádzajú do tepelných vlastností žiarovky.

Nie sú to len žiarovky

V spojitosti s LED nevravíme len o žiarovkách. Sú to aj iné formy osvetlenia ako napr. reflektory, trubice, panely alebo svietiace led pásiky.