V dnešnom svete je ľahké podľahnúť dojmu že všetko čo máte doslova na dosah ruky tak na to aj máte dosť peňazí. Nebudeme si klamať, práce je dostatok a z toho vyplýva že aj peňazí by malo byť. Ale ono to tak nefunguje. V prvom rade musíte začať u seba. Musíte sa samy seba spýtať „Skutočne to potrebujem?“. Ak nie tak si tie peniaze odložte, a takto jednoducho zistíte že ste na konci mesiaca ušetrili napríklad 20€ a ani neviete ako. Za rok by ste si dokonca našetrili na menšiu dovolenku a prakticky by vás to nič nestálo. Dosť bolo teda teórie, prejdime k činom.

peněženka

Mesačné prijmi   
Samozrejme mesačný príjem je jedna z vecí ktoré väčšina ľudí pokladá za položku ktorú vie ovplyvniť. Ale zrejme vaše povolanie nieje dcéra či syn. A v prípade dojmu že zarábate dosť peňazí, je to len do času kedy sa váš zamestnávateľ rozhodne šetriť. Nemyslite si teraz že živnostníci sú na tom lepšie. Zarobia viac, ale aj viac sa musia obracať. A preto ak máte možnosť privyrobiť si, dostať od obce alebo mesta nejaký príspevok, zľavu na cestovné a podobne tak neváhajte. Je to váš život a nikto nemá právo vás o niečo okrádať.

Výdavky
Ak neberieme do úvahy výdavky ako je SIPO, platba za mobil, internet, cestovné, poistka. No skrátka všetky bežné platby ktoré musíte zaplatiť. Tak do tejto skupiny by rozhodne nemalo patriť nič čo v skutočnosti nepotrebujete. V podstate je to začarovaný kruh z ktorého vás dostane iba pevná finančná disciplína. Väčšina ľudí  si sadne a začne premýšľať až keď je neskoro. Na dvere im síce neklope exekútor, majú síce z čoho zaplatiť aspoň tie najnutnejšie účty ale ináč nič. Práve preto je treba hľadieť do budúcnosti. V ideálnom svete by ste mali mať nasporené aspoň na 6 mesiacov dopredu. My však dobre vieme že nežijeme v ideálnom svete.

euro

Ďalší pravidelný príjem
Ruku na srdce, čo vás teraz napadlo. Dokladanie tovaru v supermarkete, nočná v pekárni, alebo upratovací servis? No možností je viac. Tých legálnych aj tých druhých ale predpokladáme že nechcete byť témou číslo jedna v nedeľu po kostolnej omši. Každopádne je treba sa zamyslieť nad tým čo by ste ešte zvládli a za akú sumu ste ochotný obetovať svoj voľný čas. Samozrejme chápeme že nie vždy máte na výber ale ako sa vraví euro k euru sadá. Ale možností, tých legálnych máme teraz na mysli je v dnešnej dobe dostatok. Či sa už jedná o roznášanie letákov do schránok alebo lepenie obálok, poprípade práca cez internet. Ponúk je plno a netreba sa báť a skúsiť to. Aj keby vám to nevyšlo hneď na prvý krát  nevadí, skúsenosti vám už nik nevezme.