1. Citlivé zuby

Kvôli nesprávnej dentálnej hygiene, s pribúdajúcim vekom alebo vďaka parodontóze sa odhaľujú zubné krčky. Preto sa  chemické alebo tepelné podráždenie ľahko dostane až priamo k nervu a tým spôsobuje citlivosť zubov.
Čo môžeme urobiť?  So špeciálnou zubnou pastou opäť uzavrieme odhalené zubné krčky. Odporúča sa poradiť so zubárom ohľadom správnej dentálnej hygieny a dodržiavať ju!

kartáček

  1. Zubný kaz

Baktérie v ústnej dutine premieňajú cukor z potravy na kyseliny, ktoré sú škodlivé pre zuby a výsledok: diera v zube.
Čo môžeme urobiť? Pravidelne čistiť zuby! Dôležitá je hlavne technika čistenia. Taktiež konzumácia jabĺk podnecuje tvorbu slín a tým nespôsobuje vznikanie povlaku a v ústach sa tak  nevytvára prostredie pre baktérie.

  1. Demineralizácia zubnej skloviny

Hlavným znakom sú biele škvrny. Vzniká aj ako nedostatok minerálov a vitamínov. U detí je znakom skorého štádia  zubného kazu.
Čo môžeme urobiť?  Dôležitá je konzultácia so zubárom. Najčastejšie sa lokálne aplikuje fluorid na zuby.

ordinace

  1. Zápal ďasien

Infekcia spôsobená baktériami. Liečenie by malo nastať v počiatočných štádiách, pretože môže dôjsť k rozšíreniu infekcie a tým aj poškodeniu zubných koreňov. Zápal ďasien sa najčastejšie prejavuje krvácaním, opuchom, bolesťami a ustupujúcimi ďasnami.
Čo môžeme urobiť? Veľmi dôležitá je opäť ústna hygiena a pravidelná návšteva zubného lekára. Prevencia je na prvom mieste. Ak nás už zápal ďasien trápi, použijeme napríklad aloe vera, ktorá ma protizápalové účinky. Prípadne aspoň raz za deň spravíme výplach ústnej dutiny nálevom z mäty alebo šalvie.

  1. Parodontitída

Opuch ďasien alebo krv pri vypľuvaní pasty, toto všetko sú známe príznaky spomínaného ochorenia. Jedná sa o infekčné ochorenie a v ohrození je celý chrup. Posledným štádiom je strata zdravých zubov. Parodontitída sa nedá úplne vyliečiť, dá sa vak liečiť a obmedziť jej ďalší progres.
Čo môžeme urobiť? Najprv sa musí preliečiť zápal antibiotikami. Pacienta zbaviť zubného kameňa a povlaku. Následne sa odporúča dôsledná dentálna hygiena. Siahnite po kefke s jemnejšími štetinkami, ústnej vode bez alkoholu a zubnej paste, ktorá má upokojujúci účinok.