Pri ročnom zúčtovaní za elektrinu som roky doslova nevedel, čo robiť. Keďže deväťdesiat percent mojej domácnosti funguje práve na elektrinu, účty siahali do naozaj závratných výšok. Na druhej strane sa musím priznať, že som nikdy nepatril k osobám, ktoré by extrémne šetrili. Lepšie povedané, nikdy som neriešil to, či svetlo svieti aj keď nie som v miestnosti a môj počítač bežal NON STOP, doslova 24/7. Raz však nastala situácia, že som faktúru nemal šancu zaplatiť a aj splátkový kalendár bol pre mňa finančne veľmi náročný. Vtedy som si vstúpil do svedomia a musím povedať, že aj na drobnostiach, ktoré sa vám na prvý pohľad môžu zdať ako nezmysli, sa v skutočnosti dá naozaj veľmi dobre ušetriť.
 
televize

Spomínaný počítač som nikdy nevnímal ako veľkého požierača energie. Avšak v momente, keď som ho začal vypínať vždy, keď som na ňom nepracoval, sa moje účty za elektrinu viditeľne znížili. Takéto zaobchádzanie s technikou navyše predlžuje jej životnosť. Aj keď svoj počítač uspíte, jeho ventilátor funguje. Tak do seba neustále naťahuje prach a tým sa poškodzuje.
 
Svetlo v izbách treba vypínať naozaj stále, keď tam nie ste. Urobí to svoje. Vypínajte aj úsporné a LED žiarovky. Aj keď žerú omnoho menej energie, predsa len nejakú žerú. Tu by som sa ešte pozastavil. Ak chcete ušetriť, určite vymeňte všetky žiarovky za LEDky. Počiatočná investícia je síce o niečo vyššia, no návratnosť neskutočne vysoká.

žárovka
                                      
Ak pomocou elektriny aj varíte, teda máte elektrický alebo indukčný sporák, určite používajte prikrývky a využívajte teplo, ktoré z platne sála aj po jej vypnutí. Môže sa to zdať ako drobnosť, ale v skutočnosti naozaj nie je. Veľkým žrútom elektrickej energie je aj rýchlovarná kanvica. Väčšina z týchto produktov funguje na 2 500 wattoch. Ak teda napríklad prevaríte vodu na kávu, zalejte ju ihneď a neprevárajte vodu zbytočne druhýkrát.