WhatsApp, jeden z najpopulárnejších nástrojov na zasielanie správ na svete, používa mesačne 1,5 miliardy ľudí. Vyhlásila svoju vysokú úroveň bezpečnosti a súkromia, pričom správy na jeho platforme boli šifrované na konci.
 
Spoločnosť uviedla, že stále vyšetruje porušenie, ale verila, že iba „vybraný počet používateľov bol zacielený touto zraniteľnosťou pokročilým kybernetickým hercom“.
 
WhatsApp povedal, že jeho odporúčania pre všetkých užívateľov aktualizovať prišiel "z množstva opatrnosti" a odporúčania Citizen Lab, výskumná skupina na University of Toronto, že oznámila o zraniteľnosti pred oznámením.whatsapp.jpg
 
Nezverejnila, koľko používateľov bolo ovplyvnených. Technické poradenstvo uverejnené na internetovej stránke služby Facebook uviedlo, že táto chyba sa týkala operačných systémov Android aj iPhone.
 
WhatsApp povedal ľudskoprávnym skupinám, že verí, že spyware bol vyvinutý izraelskou kybernetickou dozornou spoločnosťou NSO Group, najznámejšou pre svoje mobilné hackerské nástroje, povedala Eva Galperin, riaditeľka kybernetickej bezpečnosti v Electronic Frontier Foundation, nezisková organizácia so sídlom v San Franciscu.
 
„Povedali, že veria, že je to skupina NSO, ale tiež ju veľmi opatrne formulovali s mnohými výhradami, pretože pripisovanie je ťažké,“ povedala.
 
Druhá osoba oboznámená s touto problematikou označila NSO Group za podozrivého vinníka.
 
NSO sa ku konkrétnym útokom nevyjadril. Vo vyhlásení zaslanom agentúre Reuters NSO uviedlo, že vyšetruje všetky „dôveryhodné obvinenia zo zneužitia“ svojej technológie.aplikace.jpg
 
Spoločnosť uviedla, že nikdy nevyberá ani neidentifikuje ciele svojej technológie, „ktorá je prevádzkovaná výlučne spravodajskými službami a orgánmi činnými v trestnom konaní. NSO by nevyužil alebo nemohol použiť svoju technológiu vo svojom vlastnom práve na zacielenie na osobu alebo organizáciu, vrátane tejto osoby. “