Čo to je?
Okrem toho, čo bolo povedané už v úvode, táto na prvý pohľad jednoduchá skladačka, pravdepodobne vznikla z obradného skladania papiera, napríklad obradné kvetinové dary či skladačky ako dary pre šťastie. Postupy skladania sa prenášalo z generácie na generáciu tradične ústnym podaním, až neskôr vznikli návody, ktoré nasledujeme doteraz. Postupne sa rozšírilo z japonskej aj do iných kultúr. V rodnom Japonsku je dodnes chápané ako seriózna tvorivá činnosť a majstri origami sú naďalej uznávaní a je im prejavovaná úcta.

origami

Čo by ste možno mali vedieť
Čo je zaujímavé, že postupom času sa začala udržiavať akási zásada, ktorú je možno dobré poznať, ak s ním začínate prvýkrát. Má totiž napodobňovať tvar skutočných vecí okolo nás, ale nemusí ich hodnoverne kopírovať. Oveľa dôležitejšie je, aby ste zachovali jednoduchosť a estetickosť.

A čo vy?
Už ako malé dieťa ste možno zostali uchvátení, čo sa dá z papiera vytvoriť. Možno ste sa naučili skladať loď, lietadlo alebo iný jednoduchý útvar už v škôlke, či škole. Väčšina z nás aj tie jednoduché skladanie a prekladanie papiera, aby docielila aj tie úplne najbežnejšie z najbežnejších, prosto rýchlo po základnej škole zabudla. Ak si však chcete osviežiť pamäť, predviesť sa pred svojou malou sesternicou či bratrancom či nebodaj zahnať nudu so svojimi vlastnými deťmi, ak ich máte, ukážeme Vám to, čo na toto „umenie“ potrebujete. Ak stále bádate, snáď Vám pomôže.

lodička

Od tých jednoduchších – kvety, loďky, motýle, až po tie najzložitejšie – ruža, majster Yodazo Starwars, drak, jednorožec či dinosaurus, máte si z čoho vyberať. Čo na to teda potrebujeme?

1. Papier– zhodneme sa na tom, že bez toho, by sme origami asi neposkladali… Pri výbere papiera nemusíte byť príliš náročný, vhodný je hocijaký, ktorý nie je príliš tvrdý na skladanie a ktorý sa nám bude ľahko ohýbať a skladať. Možno výhodné je použiť jednoduchý kancelársky papier, ak nechcete vytrhnúť papier z nejakého školského zošita, ktorý môže mať linky či štvorce, upozorňujem Vás ale, že ak skladáte z takéto papiera niečo zložité, neviete, ako to nakoniec ukáže a či to bude súmerné.
Papier samozrejme okrem bieleho môže byť aj farebný, zvlášť, ak pracujete s deťmi, môže to byť pre nich ešte zábavnejšie a bude to vyzerať krajšie a autentickejšie – je jasné, že farbu vyberáme na základe toho, čo sa pokúšame vytvoriť. Ale ak je to rozprávková postava, môžete sa pohrať s farbami a vytvoriť aj niečo netradičné. Kreativite sa medze nekladú, ako sa hovorí!

2. Nožnice– niektorí hovoria, že by sa papier síce nemal strihať, ale samozrejme pri skladaní rôznych tvarov to možno bude potrebné. Je však oveľa lepšie mať pripravené nožnice ako sa pokúsiť roztrhnúť papier ručne. Možno Vám to totiž skazí celý výtvor. Takže nožnice si pripravte…

skládanka

3. Lepidlo túto poznámku tu prikladám len preto, že to môže pripomínať hodiny kreatívnych prác, kde využívame aj lepidlo a iné potreby, ale origami sa lepidlom zvyčajne nelepí. Ak to poskladáte správne, vaša skladačka by mala držať.