V prvom rade je dôležité si uvedomiť zvieratko ktoré si ideme zadovážiť je záväzok na niekoľko rokov a nie je to záležitosť  jednoduchá.  Pri výbere  vhodného miláčika si musíme zhodnotiť naše domáce prostredie. Na zreteľ treba brat rodinu, prácu, priateľov. Niektorým zvieratkám sa musíme venovať často, niektoré sú menej náročnejšie. Pri deťoch si treba uvedomiť riziko, pozor na výber vhodného plemena. Určite treba rátať aj s nákladmi na starostlivosť ako je strava,  návštevy u veterinára, vakcíny  atď. Takže  keď už sme zhodnotili našu životnú situáciu poďme sa pozrieť a prehodnotiť ktorý  maznáčik je pre nás ten pravý.

pes

Pes
Asi najobľúbenejším  miláčikom domácností dnešnej doby je pes. Podľa štatistík celosvetová populácia psov v domácnosti je viac než  500 miliónov kusov. Pes predstavuje vernosť a oddanosť. Pri výbere psíka by sme určite mali  správne posúdiť naše okolie a členov rodiny. Pri deťoch určite vyberáme pokojnejšie plemená a ľahko zvládnuteľné.  Nezabudnime však, že detičky do dvoch rokov potrebujú častejší spánok a psík ich môže svojim brechotom vyrušovať.  Mali by sme si aj uvedomiť psík brechotom môže vyrušovať nie len nás ale aj našich susedov. Nie nadarmo sa hovorí aký pán taký krám a to patrí aj pri starostlivosti o psa.  Tento člen rodiny nie je žiadna plyšová hračka, potrebuje svoj priestor, dostatok času na výbeh a neustáli tréning a hlavne veľa lásky a trpezlivosti.    

Mačka
Tieto príjemné spoločníčky sú málo náročné a keďže mačička prespí asi skoro štvrtinu svojho života, netreba sa jej toľko venovať. Sú vhodne aj do menšieho bytu. Tu spravidla stačí aby mala mačka svoj pelech,  plnú misku  žrádla a čerstvej vody a bude spokojná. Nevýhodou  týchto chlpáčov sú práve pazúriky. Mačičky radi škrabú nábytok alebo dokonca radi si značkujú svoje teritórium. Vtedy je potrebná kastrácia alebo sterilizácia.
 
 kočka

Vtáky
Títo operení krásavci nám prinesú veľa radosti svojim spevom, krásnym sfarbením a svojou spoločnosťou. Nevyžadujú extra opateru. Občas narobia  okolo klietky neporiadok, no môžete operenca naučiť lietať mimo klietky alebo aj rozprávať. Nevýhodou je, že s vtáčikom sa nemôžeme pomaznať ako so psíkom alebo mačičkou.  Operence sa často cítia samé, preto je vhodnejšie kŕmiť minimálne jeden pár. 
 
 Drobné hlodavce
Myši, morčatá alebo zajace sú ideálnym zvieratkom pre začínajúcich chovateľov. Sú nenáročne, ale mali by sme dať pozor pri výbere vhodnej klietky, ktorá by mala byt priestranná. Výhodou týchto drobných miláčikov je, že nepotrebujú veľa priestoru. Stačí miska s krmivom a vodou a určite niečo na brúsenie hlodákov. Nevýhodou je, pri hraní sa môžu ľahko stratiť alebo zraniť. Bohužiaľ najväčšou nevýhodou je ich krátka životná púť a deti sa s tým ťažko usporadúvajú.
 
 
Nech už sa rozhodnete akokoľvek určite vy a váš miláčik budete tvoriť dobrý tím. Prežijete spolu veľa šťastných a plnohodnotných chvíľ. Vašu lásku Vám vždy bude opätovať.