Ak sa vyberiete na výlet do prírody, určite si so sebou pribaľte nožničky a tašku na bylinky. Tie kupované, alebo pestované v našich záhradkách, síce majú liečivé účinky, avšak tým z voľnej prírody sa bohužiaľ nikdy nevyrovnajú. Práve v divoko rastúcich rastlinách sa ukrýva najviac liečivých látok, a to aj v najväčšej sile. V nasledujúcich riadkoch si bližšie opíšeme dve z nich, ktoré by ste si určite mali nazbierať do zásoby.

čekanka

Čakanka obyčajná
Tento nádherný, belaso modrý kvietok rastie takmer všade, nájdete ho na lúkach, okrajoch lesov, ale aj pri cestách, či uprostred sídliska. Poznáme viacero príbehov a legiend spojených s čakankou. Jej krása totiž ľudí ohurovala už od nepamäti. Jedným z nich je napríklad to, že čakanka si uvedomuje svoju krásu, a preto ju nemôžeme žiadnym spôsobom uchovať, aj keď ju okamžite po odtrhnutí dáme do vody. A je to naozaj pravda. Čakanku nevylisujete, ani neudržíte vo váze. Svoju farbu stratí totiž ihneď a zvädne ešte skôr ako stihnete napustiť vodu do vázy. Z praženého koreňa sa pripravuje náhrada kávy, ktorá je veľmi bohatá na vlákninu. Z kvetov a listov si môžete pripraviť čaj. Ten pozitívne pôsobí na pečeň, trávenie a močové cesty. Používa sa tiež pri kožných problémoch, ako sú ekzémy a alergie. Obsahuje inulín, meď, vápnik a železo. Preto je vhodná pre všetkých, ktorým tieto vitamíny chýbajú. Inulín zas posilňuje náš imunitný systém.

květina

Zemežlč menšia
Zemežlč je bylinka vysoká maximálne pätnásť centimetrov. Už na prvý pohľad zaujme malými kvietkami, ktoré majú výrazne ružovú farbu. Na rozdiel od čakanky, sa s ním nestretneme až tak často. Rastie najme na lúkach a vlhkých okrajoch lesov. V meste, alebo na vidieku, ho nenájdeme takmer vôbec. Zbierame celú vňať aj s kvetmi, a to počas kvitnutia, teda v období od júna do septembra. Čaj, alebo odvar podporuje trávenie, vylučovanie žlče a štiav. Zlepšuje imunitu a nechutenstvo. Používa sa aj pri ochoreniach žlčníka a pečene a je taktiež výborným liekom pri pálení záhy. Silný odvar pôsobí aj ako prostriedok na zosvetlenie z vlasov.