Z určitých zdrojov sa môžeme dozvedieť,  čo sa týka ekonomiky Slovenska,  vraj všetkému je  na vine hlavne fakt, že Slovensko má málo kvalifikovaných pracovníkov, vlastne málo pracovníkov celkovo, vraj sú nároční a leniví, príliš neskúsení, príliš starí.

hněv

•          Tak ale ak sa pozriem na dôvody nezamestnanosti z tej druhej strany, vedel by som to argumentovať mnohými opačnými dôvodmi, ktorými by som zaplnil nie jeden, ale päť článkov a určite nie som jediný. Pozrime sa teda na tú nezamestnanosť a málo kvalifikovaných pracovníkov v našej krajine z tejto druhej strany mince, ktorá mi pripadá pravdivejšia a tým dôvodom venujem práve tento článok.

rozrušenost

Vraj nároční, leniví, tak akože v tomto striktne nesúhlasím, predsa fakty hovoria niečo úplne iné. Dokonca si myslím, že naši občania sa snažia pracovať a prežiť ako sa len dá, nemajú na výber, príjmu a tolerujú hrozné pracovné podmienky, sú ochotní podvoliť sa všetkému. To zamestnávatelia sú vo väčšine prípadoch priveľmi nároční a nechú sa dohodnúť ani len na tom, ako vám do práce prichádzajú spoje, netolerujúc päť minút. A navyše, zamestnanci nemajú v tom priemysle istú budúcnosť. Ten zamestnanec im nestojí ani za dialóg. Ľudia v závodoch doslova odpadávajú, na druhý deň však idú pracovať zasa, niekedy to už po pol roku skrátka psychicky a fyzicky neunesú, tak odídu, alebo majú jeden slabší deň a okamžite ich prepustia. To je tá pravda.

•         A to ani nespomínam fakt, že za hranicami zarobia za taký výkon minimálne dvakrát viac, pričom podmienky sú tam ľudskejšie, dokonca i širšie spektrum pozícií a priemyslov a to aj pre imigranta, v tomto prípade Slováka.
Ďalšia vec, ak stále dookola máme iba automobilový priemysel a stále dookola býva voľné pracovné miesto ako operátor výroby, k čomu inému sa teda ľudia majú kvalifikovať, aby sa im to oplatilo? Aj tá kvalifikácia niečo nestojí a ak je človek nezamestnaný, z čoho si ju má platiť? Úrad vám preplatí len kurzy, ktoré vám budú viac menej nanič. Tie kurzy, ktoré by mohli reálne pomôcť, stoja minimálne 200 Euro.

zlost

Po tretie, obyvateľia sú neskúsení, starí a je ich málo. Áno, je to tak, pretože tá stredná a schopnejšia vrstva obyvateľstva logicky odchádza pracovať do zahraničia z dôvodov, ktoré som spomenul vyššie a navyše, máme nízku plodnosť a populáciu z dôvodov migrácie, no ale aj z iného dôvodu, že z platu 400- 500 Euro a vysokým poplatkom sa ľudia boja zakladať si rodiny a plodiť tu potomsto. Ako by ho potom vychovávali a akú budúcnosť by im na Slovensku mohli zabezbečiť? Rovnakú, aká dostihla ich.