Niektorí ľudia majú to šťastie, že už od malička vykonávajú nejaký šport, alebo aj viac. niektorí si ale nenašli cestu k žiadnej konkrétnej pohybovej aktivite, no a vo vyššom veku si povedia, že je už na to neskoro. To e ale veľký omyl. Po prvé, so športom a pohybom môžete začať kedykoľvek. Pokojne aj na dôchodku, vrcholový športovec z vás asi nebude, ale pre svoje zdravie urobíte veľa. ak hľadáte nejakú inšpiráciu, poradil by som vám turistiku. Táto aktivita je totiž vhodná pre všetky vekové kategória a začať s ňou môžete naozaj kedykoľvek.

turistika
 
Začať môžete kedykoľvek
 
Ja som sa k behaniu po horách dostal taktiež celkom neskoro a dnes musím povedať, že neľutujem. Na prvú túru ma vzala moja priateľka. Zo začiatku som protestoval a úprimne, po niekoľkých kilometroch som myslel, že zomriem. Preto nemôžem povedať, že by som si túto aktivitu obzvlášť užíval. No asi po tretej túre som tomu prišiel na chuť. Stačilo si len trochu zlepšiť kondíciu a prestať zbytočne trucovať.
 
Nie je to len o pohybe
 
Výhodou turistky nie je iba to, že sa hýbete. Ste v prírode, dýchate vysokohorský vzduch a môžete ju spojiť napríklad s fotením. Pozitívom je aj to, že na ňu nepotrebujete žiadnu špeciálnu výstroj. Postačia vám jedny kvalitné topánky a nejaké to oblečenie, v ktorom sa extrémne nespotíte. Svoju trasu si môžete prispôsobiť presne podľa svojich schopností. Ak ešte len začínate, vyberiete sa na krátku a nenáročnú túr. Ak patríte k skúseným turistom, môžete si to urobiť trochu náročnejšie.

výlet
 
Jar, leto, jeseň aj zima
 
V neposlednom rade, do hôr sa môžete vybrať počas celého roka. Niektoré chodníky sú síce počas zimy zatvorené, iné zas počas jari, ale vždy existujú aj tie, ktoré sú bezpečné stále. Ak vám môžem poradiť, turistika je omnoho príjemnejšia na jeseň a na jar. v horúčavách, alebo naopak silných mrazoch sa do kopca nekráča príliš príjemne.