Najlepšie pre rodiny: jazero Bled, Slovinsko
Čo je potrebné vidieť a robiť:Strávte deň alebo dva v očarujúcich uliciach Ľubľany a potom sa vydajte do rozprávkového jazera Bled. Jeho kostol zo 17. storočia, postavený proti mocným Júlskym Alpám, je jedným z najznámejších miest v krajine. Ale v tejto oblasti je viac ako len kostoly ca hrady. V blízkosti Národného parku Triglav, ktorý je pomenovaný za najvyšší vrchol národa, nájdete vodopády, jazerá a kaňony, ktoré je potrebné preskúmať.

jezero

Vintgar Gorge, dlhá roklina s rodinnými chodníkmi, ktoré visia na vápencových útesoch, je tiež obľúbenou voľbou. 30 minút jazdy do jazera Bohinj poskytuje menšie dobrodružstvo: veslovanie či jazda na kajaku a dobre značené túry (uprednostnite tie, ktoré sa tiahnu do vodopádu Savica). A pre malé deti sa tu nachádza kabínová lanovka Vogel, ktorá ponúka výhľad na horskú krajinu.

Najlepšie pre turistiku: Národný park Durmitor, Čierna Hora
Čo je potrebné vidieť a robiť:  Cesty Čiernej Hory objímajú Cerulejský záliv Kotor. Nachádza sa hlboko v masíve Dinárskych Álp. Opevnené pobrežné mestečko Kotor má zámky zo 14. storočia, najlepšie preskúmané pri západe slnka, keď sa zlaté svetlo odrazí od románskych kostolov a do žiarivých vôd. Potom skúste stráviť jeden deň na výlete do dvoch prekvitajúcich vrcholov v národnom parku Lovcen.
Po horských cestách, ktoré vedú k pobrežnému mestečku Pluzine, nájdete kláštor Ostrog, srbskú pravoslávnu cirkev zo 17. storočia, ktorá bola postavená priamo do rozkvitnutej skalnej steny čistého vertikálneho útesu. Vaša posledná zastávka: Niekoľko relaxačných nocí na priľahlom súkromnom ostrovčeku Sveti Stefan, ktorý bol v 15. storočí opevnenou pobrežnou dedinou a je teraz nádherným letoviskom.

hory

Najlepšie pre spoznávanie kultúry: Mostar, Bosna a Hercegovina
Čo treba vidieť a robiť:Nedávno prestavaný Stari Most, dôležitý príklad islamskej architektúry 16. storočia, ktorého meno sa prekladá na "starý most", je dostatočne malebný, aby bolo toto mesto jednoducho rozpoznané na mape. Jeho klenutý bod vrhá zrkadlo do zelených vôd rieky Neretvy. Slúži ako maják na oživenie mesta na rozdiel od niektorých budov, ktoré ešte stále majú strely po guľkách, ktoré slúžia ako trvalé pripomenutie vojnových konfliktov.
Dnes sa v celom meste nachádza viac ako 100 nástenných malieb. Niektoré z najlepších nájdete v Sniper Tower – budove, ktorá bola kedysi použitá ako základňa Chorvátov a Srbov počas konfliktu. Teraz je to umelecká odpoveď na krízu, s emocionálne nabitými grafitmi.