Lietadlo je považované za najbezpečnejšie spomedzi všetkých druhov dopravných prostriedkov. Aj napriek tomu, sa môže váš let z minúty na minútu zmeniť na horor. Nehovoríme o žiadnej leteckej katastrofe, ale o meškaní lietadla, ktoré môže neraz trvať mnohé a mnohé hodiny. Vyzbrojte sa dostatkom trpezlivosti, no nečakajte len tak nečinne. V prípade naozaj dlhého meškania toho musíte totiž veľa vybaviť.

Znudený muž v slenčných okuliaroch a modrom obleku pozerá do tabletu.jpg

Prečo dochádza k meškaniu letov?

Možno ste si túto otázku položili neraz už i vy. Veď vo vzduchu nemôže dôjsť k žiadnej zápche a lietadlá nestoja ani na semaforoch. Tak ako je možné, že i napriek tomu meškajú? Pilot zaspal do práce alebo sa mu do nej nechcelo prísť vôbec? Nie, niečo podobné síce nie je vylúčené, ale zároveň i veľmi málo pravdepodobné. Najčastejšími dôvodmi meškania lietadiel bývajú tieto komplikácie:

  • Technická porucha v lietadle
  • Technické problémy na letisku
  • Problémy pri pristávaní (daný let sa automaticky predĺži)
  • Prírodné katastrofy
  • Rizikové situácie na letisku ( podozrenie na prítomnosť výbušnín, nahlásenie teroristického útoku a tak ďalej )
  • Zlé počasie

Tieto situácie sú najpravdepodobnejšie a aj najčastejšie. Meškanie lietadla môže byť samozrejme spôsobené aj inými faktormi, no tie už nebývajú tak časté.

motor lietadlo odstaveného na letisku.jpg

Čo robiť, ak lietadlo mešká?

Čo robiť? Hlavne čakať a byť trpezlivý. V danom momente vám nič iné nepomôže. Pred tým, ako začnete poslušne čakať na svoj let, si však overte dobu jeho meškania. Ak totiž presiahne tri hodiny, máte nárok na náhradu za meškanie letu. Navyše, ak by išlo o ešte dlhšiu dobu, budete potrebovať niekde prespať. „Krízovú“ formu ubytovania by vám mala zabezpečiť letecká spoločnosť, s ktorou letíte. Presne to si overte dopredu, pretože ak k tomu nedôjde, budete si musieť tento problém vyriešiť sami. Aj v tomto prípade môžete dodatočne žiadať o finančnú náhradu, ktorá vám pokryje nečakané výdaje, ktoré vám vznikli.