Cestovanie taxíkmi bude čoskoro zaujímavé a na svedomí to budú mať svetoví výrobcovia automobilov, ktorí sa chystajú na prevratné zmeny v poskytovaní týchto služieb.

logo
 

  • Nižšie ceny za jazdu

Automobilka Ford prednedávnom predstavila svoje najnovšie plány na výrobu vlastnej flotily automobilov, ktorá bude pozostávať zo samojazdiacich automatických taxíkov. Celú službu majú v pláne spustiť už v roku 2021. Na tomto projekte sú však asi najzaujímavejšie navrhované ceny. Jazdy v týchto taxíkoch by mali byť o polovicu lacnejšie ako ceny, ktoré v súčasnosti ponúka taxislužba Uber.
 

  • Novinkou bude spájanie jázd

Ford sa snaží dosiahnuť zníženie cien za služby hlavne efektívnym využitím áut, ktoré by mali byť v prevádzke cez deň aj v noci. Taktiež uviedol, že má v pláne na autonómne autá umiestniť interaktívne reklamy. Môže sa tak napríklad stať, že pasažierovi ponúknu jazdu spojenú s malou obchádzkou napríklad do obchodu, ktorý bude sponzorom služby alebo sa odvezie v aute, ktoré bude zároveň rozvážať aj nejaké zásielky.

auto
 

  • Väčšie množstvo áut v prevádzke

Waymo je projekt firmy Google, ktorý má v pláne rozvíjať technológie automobilov bez vodiča so samonavigačným systémom, a tí tiež chystajú spustenie takejto taxislužby, ale už na budúci rok. No ako sa vyjadrili predstavitelia Fordu, ani oni nie sú pozadu, spustenie tohto projektu by mohli stihnúť takisto na budúci rok, ale automobilka má v pláne dostať do prevádzky až tisícky áut, čím bude služba od začiatku zisková. Teda nejednalo by sa len o stovku áut v uliciach, na ktorú už majú aj v súčasnosti kapacity.
 

  • Nie je podstatná len technológia

V tomto prípade nejde len o technológiu autonómnych áut, ale o kompletný systém, spojený s prevádzkou celej flotily, napojený na manažovanie, platobný systém, optimalizáciu trás, systém poskytovania digitálneho obsahu a služby zákazníkom.
 
Samojazdiace auto Ford , ktoré bude vyžívané na službu taxi, bude nové, konfigurovateľné na prevoz nákladov, jedla či ľudí a momentálne je vo fáze vývoja divíziou Fordu Ford Autonomous Vehicles.