Raz za čas sa nám stane, že naše izbové rastliny totálne zvädnú. Niekedy za to môže naša lenivosť, inokedy sa to udeje doslova z ničoho nič. Na oko mŕtvy kvet, však môže v skutočnosti ešte žiť. Dôležitá nie je totiž jej nadzemná časť, ale hlavne to čo sa nachádza pod ňou, teda korene. Tie môžu ešte stále žiť, takže máte šancu svoju rastlinku zachrániť.

kytice
 
Krok číslo jeden
 
Prvým a zároveň najjednoduchším krokom, je rastlinu poriadne zaliať. O deň na to, jej doprajte väčšie množstvo vody opäť. Ak sa v priebehu troch až štyroch dní nespamätá, pristúpte k ďalšiemu kroku.
 
Krok číslo dva
 
Tým je presadenie. Zainvestuje o euro viac, do naozaj kvalitného záhradníckeho substrátu, ktorý obsahuje dostatok živín. Vhodný je ten na izbové rastliny. Presaďte ju do o čosi väčšieho kvetináča. Problémom totiž môže byť i nedostatočný priestor pre korene.

rostliny
 
Krok číslo tri
 
Hneď potom, dodajte rastline dostatok živín. Najlepšie sú tekuté hnojivá. Tie sa prostredníctvom zálievku dostanú ku koreňom najrýchlejšie. tyčinky, ktoré zapichnete do pôdy, fungujú skôr na priebežné hnojenie.
 
Krok číslo štyri
 
Rastlinku umiestnite na dostatočne svetlé miesto. Nie však na priame slnko. To by jej mohlo spôsobiť veľký šok. Najprv ju položte do polotieňa a po pár dňoch na parapetnú dosku.

rostlina
 
Doprajte jej čas
 
Ak spravíte všetky vyššie spomenuté úkony, doprajte kvetine čas. Jej regenerácia môže trvať pokojne i mesiac. Počas tejto doby ju pravidelne polievajte, avšak nie prelievajte. Najlepšie je, ak rastline zabezpečíte vhodné podmienky, v závislosti do konkrétneho druhu.
 
Dôvody prečo nám rastliny hynú
 

  1. Zálievka je síce podstatná, avšak príliš veľa vody rastlinám taktiež nerobí dobre. nadmerná vlhkosť spôsobuje, že korene začnú hniť.
  2. Naopak málo vody spôsobuje vysýchanie. Preto je dobré, ak si o svojej rastline zistíte čo najviac.
  3. Problémom môže byť málo, alebo naopak veľa svetla. Opäť to záleží najme na konkrétnom druhu.
  4. Za vädnutím môžu stáť aj škodcovia. Ak zbadáte na rastlinke zvláštne útvary, farbu, alebo iné nezvyčajné veci, ošetrite ju postrekom.