Užite si brezový kúpeľ
Silnými odvodňujúcimi účinkami sa preslávil aj brezový kúpeľ. 150 gramov sušených brezových listov zalejte dvoma litrami vriacej vody, prikryte a nechajte 20 minút lúhovať. Po scedení nálev vlejte do vane a dopustite požadovaným množstvom vody. Kúpeľ si vychutnávajte aspoň štvrťhodinku. Po procedúre môžete použiť špeciálne kozmetické prípravky, napríklad Odvodňujúci gél.plavání.jpg
Skúste lymfo drenáž
Táto jemná masážna technika povzbudzuje lymfatický systém, pomáha pri odvodňovaní, zbavuje telo toxínov, zlepšuje metabolizmus a zmierňuje prejavy celulitídy.
Pravidelne cvičte
Pohyb pôsobí proti zadržiavaniu vody v tele a podporuje tvorbu hormónov šťastia, ktoré sa zídu každému. Prospejú vám najmä rýchle prechádzky na čerstvom vzduchu, beh, joga, tanec a plávanie. Hýbte sa pravidelne. Keď ste lenivý tvor, určite „zdvíhajte zadok“ aspoň dva týždne pred zvyčajným objavením sa príznakov PMS, inak opäť poletíte.
Hormóny a spol
K nadmernému zadržiavaniu vody môžu prispieť aj hormonálne prípravky, najmä kortikoidy a antikoncepcia. Ide o jeden z nežiaducich účinkov týchto medikamentov. Nedá sa však jednoznačne vyhlásiť, ktorým liekom by ste sa mali vyhýbať. Je to individuálne. Kým jedna pacientka zvládne naordinovaný hormón bez problémov, iná sa z neho „naleje“. Ak užívate tabletky s obsahom hormónov, poraďte sa s lekárom – jedine on vám bude vedieť povedať, či prispievajú k zadržiavaniu vody vo vašom tele. Keď ste si všimli, že vaše priberanie pred menzesom súvisí s antikoncepciou, poproste gynekológa, aby vám predpísal inú značku. Niektoré tablety obsahujú zložku drospirenón, ktorá pôsobí proti zadržiavaniu vody, takže nevyvolávajú výkyvy hmotnosti, napätie v prsníkoch ani opuchy.koupel.jpg
Nemýľte si ich
Je veľmi dôležité, aby ste rozlišovali medzi naliatím organizmu vodou a nadúvaním. Pri nadúvaní je postihnutá oblasť brucha a hlavným vinníkom býva nahromadenie plynov v tráviacom trakte. Tvoria sa po zjedení strukovín, kapusty, brokolice, karfiolu, cibule alebo po šialenom mixovaní ťažkých potravín. Plynatosť môžu spôsobiť aj umelé sladidlá. Požehnané množstvo sorbitolu, manitolu a laktitolu nájdete najmä v „light“ výrobkoch. Aby ste zistili, ktoré potraviny si váš organizmus neželá, chce to trošku pozorovania. Ak vás do dvoch hodín po obede naduje, spomeňte si na všetko, čo ste mali na tanieri, a určite nájdete vinníka. Okrem toho si navarte feniklový čaj, užívajte probiotické baktérie a nabudúce sa zákernej potravine vyhnite. V našich odvodňovacích tipoch sú aj „nafukovacie“ potraviny, takže ak máte problémy s plynatosťou, radšej si ich neordinujte. Keď sa vám nepodarí odhaliť príčinu nadúvania, vyhľadajte lekára. Môžete mať alergiu na lepok alebo mliečny cukor.
Za balónový efekt môžu aj:
• kŕčové žily
• cukrovka
• vysoký tlak
• ochorenia srdca, obličiek alebo pečene
• alergie
• tehotenstvo